3 tipy na jednoduché čistenie školského batohu
Prvé školské dni za nami a z batohu vášho školáka sa už vanú nevábne vône po zabudnutej desiatej, alebo má prvé šrámy na tele? Je pravdou, že ide fakticky o najvyťaženejšiu školskú pomôcku, ktorú vaše školopovinné dieťa využíva skoro denne. Preto je potrebné sa o školský batoh dobre starať, aby vydržal v dobrej kondícii nie jednu sezónu.
V prvom rade poučte školáka o tom, že je v jeho vlastnom záujme, aby denne vybral desiatový box a prípadné zvyšky desiaty mimo neho. Stačí totiž jeden deň a taký roztlačený banán môže urobiť peknú neplechu. Pokiaľ máte doma čerstvého školáka, tak prvé dni robte prehliadku káps aj vy sami, nech takýmto nepríjemnostiam predídete. Rovnako tak urobte veľkú kontrolu na konci školského roka, než batoh schováte do skrine na odpočinok cez letné prázdniny. Odporúčame tiež školský batoh pravidelne čistiť, avšak dajte pozor na to, ako. Niektoré úkony batohom neurobia dobre.
Ako batohy rozhodne nečistiť
Zdanlivo rýchle a nenáročné riešenie ponúka pranie v práčke. Taká aktovka sa síce do práčky vďaka svojej konštrukcii nevojde, ale školský batoh by sa predsa vošiel. Áno, batoh sa do práčky skutočne vojde, ale rozhodne vám tento postup neodporúčame. Výrobca Topgal uvádza hneď 3 dôvody, prečo školské batohy neprať v práčke:- V práčke dochádza k poškodeniu záteru proti dažďu.
- Môže dôjsť k poškodeniu potlače batohu alebo použitých aplikácií.
- Pracie prášky sú pomerne silné a môžu poničiť látku. Hrozí tiež poškodenie chrbtového systému, popruhy sa môžu zachytiť v práčke, odrenie príslušenstva (napr. pracky a zipsy) a navyše môže dôjsť k poničeniu práčky.
Čím sa riadiť pri čistení batohu
Odporúčame vždy dodržiavať pokyny na údržbu uvedené na ceduľke priamo od výrobcov. Nájdete ich spravidla v hlavnej komore aktovky.
Obr. 1: Výrobok sa nesmie prať
Obr. 2: Ručné pranie
Obr. 3: Výrobok sa nesmie bieliť
Obr. 4: Výrobok sa nesmie žehliť
Obr. 5: Výrobok sa nesmie čistiť chemicky
Obr. 6: Výrobok sa nesmie sušiť
Pokiaľ stále trváte na „ľahkom“ čistení v práčke, vyberte pred praním chrbtový systém s hliníkovým rámom. Nikdy však batoh nesušte v sušičke! Pokiaľ dôjde pri takto zvolenom nevhodnom čistení k poničeniu batoha, výrobca vám nebude môcť uznať chyby, a tým ani vašu reklamáciu.
Ako teda na to?
Najlepší spôsob, ako vyčistiť školský batoh či aktovku, je osprchovanie vo vlažnej vode a potom na čistenie použiť jemnú hubku či handričku z mikrovlákna (s použitím malého množstva jemných tekutých umývacích či pracích prostriedkov). Potom batoh opäť osprchujte a nechajte ho dôkladne vyschnúť. Takéto čistenie vám nezaberie viac než 15 minút a máte istotu, že školskú tašku nijako nepoškodíte.
"Čistíme takto školské batohy Topgal našich detí už rad rokov. Batoh po takomto ošetrení vyzerá takmer ako nový. V teplejšom počasí uschne dokonca cez noc, inak bežne počas víkendu a v pondelok je opäť pripravený do školy." Hovorí Kristýna, zakladateľka Agátinho sveta.
Ak chcete zvýšiť vodoodolnosť batohu, môžete ho po vyschnutí naimpregnovať.
3 tipy na čistenie školského batohu priamo od nás
1. Ako odstrániť väčšie škvrny
Pokiaľ aj po celkovom očistení školského batohu zostali vo vnútri či zvonku veľké škvrny, môžete skúsiť odstraňovače škvŕn na textil, ktoré nájdete v bežných drogériách. Pred použitím na vonkajšiu látku batohu vždy urobte pokus na menej viditeľnom mieste. Rozhodne na väčšie škvrny nepoužívajte rozpúšťadlá a podobne silné prípravky! Šetrným riešením v odstraňovaní škvŕn môže byť prírodné žlčové mydlo, ktoré možno bežne kúpiť vo väčšine drogériách a funguje perfektne.
2. Ako zbaviť batoh zápachu
Každý si pamätáme zo svojho detstva, ako nám v aktovke občas zostalo zabudnuté jablko či obložená žemľa. Nič pekné ani voňavé. Tomu možno v prvom rade predísť umiestnením desiatej do kvalitného desiatového boxu. Avšak kam školák vráti nedojedenú desiatu späť, to už neustrážime. A taký zápach zo zabudnutej desiatej priamo v batohu môže pretrvávať aj po bežnom vyčistení batohu. Preto odporúčame vyskúšať na suchú látku nasypať jedlú sódu a nechať pôsobiť do ďalšieho dňa. Druhý deň sódu vyklepte či povysávajte vysávačom (na nízku intenzitu vysávania, aby sa nepoškodila vnútorná látka batohu) a zápach by mal byť fuč.
3. Ako na zatuchnutý batoh či prepotené popruhy
Pokiaľ sa už v zabudnutej desiatej objavili plesne a zápach batohu je tak skutočne veľmi silný, môžete priestory batohu a postihnuté miesta umyť vlažnou vodou s octom. Ocot nepríjemný zápach raz-dva vytiahne. Dobre funguje aj na zápach prepotených ramenných popruhov.
Dúfame, že vám naše tipy na ľahkú údržbu pomohli a školský batoh vášho školáka bude minimálne tento školský rok v skvelej kondícii.