Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Drevené alebo plastové hračky? Ktoré sú lepšie?

Drevené alebo plastové hračky? Ktoré sú lepšie?

Tipy na hry a hračky 28. 1. 2020 2 minúty
Kateřina Hrubešová
Nemôžete sa rozhodnúť, aký darček urobí radosť vášmu dieťaťu? Obchody s hračkami ponúkajú veľké množstvo didaktických a zábavných hračiek. Najčastejšie sa rozhodujeme, či kúpiť hračku plastovú či drevenú. V 90. rokoch zažívali farebné plastové hračky skutočný boom a vytlačili "tradičné" drevené. Tie sa teraz právom vracajú opäť do módy. Drevo je prírodný materiál, ktorý je nielen krásny, ale navyše veľmi odolný a trvanlivý. Sú skutočne drevené hračky lepšie než plastové? Posúďte sami a urobte si svoj vlastný názor.


Malé deti majú neustálu potrebu niečo skúmať. Baví ich hračku si prezerať, skúmať ju maličkými prstíkmi a hlavne ju strkať do pusy. Ako rodič budete uprednostňovať hračku, ktorá je bezpečná. Výrobcovia plastových hračiek používajú na výrobu hračiek kvalitný plast a najmodernejšie technológie, ale sme si istí, že finálny produkt neohrozuje zdravie dieťaťa? Hitom sa opäť stávajú hračky z prírodných materiálov – hračky z dreva. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Čím sú drevené hračky tak skvelé?

Drevo ako súčasť prírody

Ľudstvo pozná drevo už od pradávna a využíva ho okrem iného i na výrobu hračiek. Tento tradičný materiál bol používaný, pretože sa verilo, že v ňom prúdi určitá zvláštna energia. Drevené hračky zostávali vo vlastníctve rodín po niekoľko generácií. Mnohí rodičia či prarodičia pri pohľade na hračky nostalgicky spomínajú na svoje detstvo, pretože v každom z nás stále zostáva kúsok dieťaťa.

Drevo je prírodný materiál, ktorý je veľmi šetrný k životnému prostrediu a navyše spĺňa ďalšie podmienky, ktoré sú pre výrobu hračiek nevyhnutnou nutnosťou. Drevené hračky možno prirodzene recyklovať po skončení životnosti. Pri likvidácii sa stanú súčasťou prírody a nepoškodia životné prostredie. Navyše drevo príjemne vonia a má krásnu farbu, čím pozitívne ovplyvňuje nervový systém dieťaťa. Hračky, ktoré sú nelakované, pôsobia na deti upokojujúcim dojmom.

Dôležitým aspektom pri výrobe hračiek je bezpečnosť. Drevo je bezpečný materiál. Pri kontakte s drevenou hračkou nemusíte mať obavy z otravy toxickými látkami. Kvalitné hračky z dreva majú hladký povrch, čím predchádzate zraneniu dieťaťa. Drevo tiež nespôsobuje alergie a neuvoľňujú sa z neho škodliviny. Vyberajte preto hračky, ktoré sú ekologické a bez použitia chemikálií. 

Drevo je pevný a trvanlivý materiál. Také hračky sú večné, pri hre sa nezlámu, neprasknú, nestratia svoj tvar. Iba vekom môže dôjsť u nelakovaného dreva k zmene farby.
 

Drevo skrýva energiu prírody

Drevo je nedeliteľnou súčasťou našej prírody a získava energiu zo slnka. Drevené hračky v sebe skrývajú túto energiu a prispievajú k rozvoju jemných motorických schopností, tvorivého myslenia a fantázie. Ďalšou typickou vlastnosťou je, že vyvolávajú dojem tepla a útulnosti a výrazne prispievajú k pozitívnej nálade. Na druhú stranu má i drevo svoje limity. Drevo je síce odolný a tvárny materiál, ale pri výrobe hračiek má i plast svoje prednosti. Je veľmi tvárny vďaka svojej tekutosti a využíva sa v rôznej škále farebnosti.

Aké sú výhody a nevýhody hračiek z dreva?

Tak ako neexistuje ideálny človek, neexistuje ani ideálna hračka. I drevené hračky majú svoje výhody a nevýhody. Vždy rozhodujte pri výbere hračiek podľa pohlavia a veku dieťaťa a mala by spĺňať všetko, čo dieťa od nej očakáva.

Výhody drevených hračiek

  • Drevené hračky sú pre deti ekologické a absolútne bezpečné.
  • Minimálne riziko vzniku alergie, keďže neobsahujú žiadne toxické látky.
  • Sú pevné a odolné. Pri hre sa nezlámu, nerozbijú sa pri páde.
  • Sú večné. Hračky zostávajú v rodine niekoľko generácií.
  • Majú príjemnú vôňu, sú teplé a príjemné na dotyk. Drevené hračky pôsobia na deti upokojujúcim dojmom.
  • Podporujú fantáziu a tvorivosť a nie sú zbytočne zaťažené funkciami.

Nevýhody drevených hračiek

Online obchod
Zdieľať
Kateřina Hrubešová Kateřina sa stará o Facebookovú stránku Agátinho sveta, je tiež autorkou mnohých článkov Agátinho blogu. Skúma vlastnosti našich hračiek do najmenšieho detailu. O získané poznatky sa delí v pravidelných rubrikách, ktoré sú súčasťou našich newsletterov.