Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Logopédia INAK: 2. diel Rozprávajte sa s deťmi

Logopédia INAK: 2. diel Rozprávajte sa s deťmi

Tipy odborníkov 6. 1. 2020 1 minúta
Seriál Logopédia INAK: 2. diel – Ako taká návšteva u logopéda vyzerá, čo je dôležité vedieť vopred a ako je dôležité pracovať následne doma? A tiež o význame hry v komunikácii s deťmi. Rozprávanie o živote, o zladení materstva s profesijnou kariérou, o ceste za vlastným sebapoznaním a realizáciou v rovnováhe so Zuzanou Blažkovou, klinickou logopedičkou a autorkou blogov Logopedie JINAK a Máma logopedka.

Zuzka, na svojom blogu píšeš, že k rozvoju zmyslového vnímania a následne reči nie sú potrebné vlastne vôbec žiadne pomôcky, napriek tomu pri svojej praxi využívaš najrôznejšie hry.

Áno, hra je totiž tá najprirodzenejšia aktivita, prostredníctvom ktorej deti objavujú svet okolo seba. Skutočne nie sú potrebné špeciálne pomôcky a hry, pokiaľ máte dostatok znalostí a zručností na to, aby ste boli schopný dieťa rozvíjať tam, kde je to potrebné. Tie znalosti a zručnosti sa očakávajú od nás – terapeutov, nie od rodičov. A práve preto sú tu hračky a hry, ktoré si môžete vytvoriť, alebo kúpiť. Na nás je, aby sme rodičom ukázali ako na to.

Hra ako taká má počas návštevy u teba na deti pozitívny efekt v rade smerov, nielen v tom logopedickom, je to tak?

Bavia ma hry, pri ktorých sa nemusím držať návodu. Hry, ktoré mi umožnia ponoriť dieťa do akcie natoľko, že nevie, že sa niečo učí. Hry, ktoré vyzývajú na akciu nielen deti, ale i rodičov. Myslím, že so mnou budete súhlasiť, keď poviem, že si rodičia z terapie odnesú omnoho viac, keď sú jej aktívnou súčasťou. Pre mňa je zasa spoločná hra, pri ktorej môžem pozorovať interakciu rodič & dieťa, dôležitým čriepkom do diagnostickej mozaiky, ktorú si u každého skladám – dokážem si tak lepšie predstaviť, ako sa spolu hráte doma. Hra je totiž pre deti prostriedkom učenia sa.

Nehovorte NA deti, rozprávajte sa S deťmi. Komunikácia je o interakcii. Preto sa so svojimi deťmi rozprávajte, načúvajte im, vnímajte to, čo vravia i akým spôsobom to vravia. Väčšina detí si neuvedomuje, že ich reč potrebuje akokoľvek napravovať. V praxi sa často stretávam s tým, že deti nevedia, prečo na logopédiu idú a čo tam budú robiť. Často sa tak zbytočne boja bieleho plášťa a injekcie. Nie je výnimkou, že ani rodičia nedokážu popísať, aké ťažkosti ich dieťa má. Skúste si uvedomiť s akou "zákazkou" za nami prichádzate, aké sú vaše očakávania? Rozprávajte sa s deťmi o tom, čo pani logopedička robí a skúste spoločne prísť na to, s čím by mohla pomôcť práve jemu/jej. Priblížte dieťaťu prostredie, do ktorého sa spoločne vydáte a rozprávajte o tom, že sa budete s „rozprávacou tetou“ hrať.