RECENZIA: Bla bla bla - DJECO
Jazykové schopnosti – schopnosť sa vyjadrovať, súvislo rozprávať, vnímať súvislosti, prepojenosť pojmov, asociácie, ale tiež umenie tvoriť príbehy – to je pre nás všetkých základ, bez ktorého doslova nemožno žiť, preto je dobré začať ho včas rozvíjať.
Už vo veku batoľaťa sa u dieťaťa vďaka obrovskej túžbe dohovoriť sa s okolím postupne rozvíja jeho slovná zásoba. V dospelosti potom preklápame získané skúsenosti do schopnosti prezentovať sa, presvedčovať druhých, argumentovať, ale napr. tiež písať vlastné texty a články.
Príklady vyobrazenia sú napr. rôzne zvieratá, osoby, veci, deje, budovy, prostredia, povolania, činnosti, potraviny a pod. Vďaka jasnému a zrozumiteľne pojatému zobrazeniu možno karty použiť veľmi univerzálne – na nepreberné množstvo edukatívnych hier. Hodia sa napr. i pri vyučovaní cudzích jazykov.
Pre menšie deti ich uplatníte na rozširovanie základnej slovnej zásoby, ako sú farby, názvy osôb, zvierat a bežne používaných vecí, oblečenia, športov, povolaní rôzneho druhu, životného prostredia vrátane vesmíru, dopravných prostriedkov a mnohých detailov, kedy dieťa môže samo vyťahovať karty a podľa potreby sa slová naučiť. Odporúčanie pre deti od 7 rokov je tak možno zbytočne ohraničené. Hra naopak žiadne vekové obmedzenie nemá. Nájde uplatnenie u všetkých vekových kategórií.
Pravidlá hry: Obrázkové asociácie, Príbeh alebo Čínsky portrét
Autorské pravidlá umožňujú tri varianty hry, ktoré určí hod kockou. Hráči majú v ruke daný počet kariet. Môžete napr. hľadať obrázkové asociácie, kedy jeden hráč vyloží kartu a ostatní hľadajú možné prepojenia so svojimi kartami. K obrázku kuchára tak možno priradiť napr. tanier, mrkvu alebo osoby (ktorým kuchár varí) atp.Druhou možnosťou je hra na príbehy, kedy jeden z hráčov otočí kartu a ostatní vytvárajú príbehy zahrňujúce túto kartu i karty vo svojej ruke.
Poslednou, autormi navrhovanou verziou hry, je tzv. Čínsky portrét. Každý hráč zo svojich kariet vyberie tú, ktorá ho najlepšie vystihuje, a otočí ju obrázkom nadol. Jeden z hráčov nevyberá kartu, ale háda, komu ktorá karta patrí. Vysvetľuje, prečo sa rozhodol práve pre danú kartu. Bodovanie v tomto prípade funguje tak, že pokiaľ uhádne, kartu si necháva. Inak zostáva hráčovi. V role tzv. rozhodcu sa hráči striedajú. Rozhoduje počet nazbieraných kariet.
RECENZIA: Mačací klub - MINDOK
Už samotný názov hry „Mačací klub“ z vydavateľstva Mindok zvláštnym spôsobom oslovuje dievčenský svet. Akoby hypnotizoval malé i väčšie dievčatá a lákal ich na hranie. S touto hrou som sa prvýkrát stretla na Festivalu Agátin svet, ktorý s dcérou navštevujeme pravidelne ...
RECENZIA: Guľôčková dráha – CLEMENTONI
Guľôčkovú „horskú“ dráhu Clementoni sme prvýkrát nadšene skúšali na hernom festivale Agátin svet, ktorý máme celá rodina veľmi radi. Chodíme si pravidelne užiť hranie a tvorenie, ale tiež sa inšpirovať a hľadať tipy na stavebnice či hry, ktoré by sme inak nepoznali. Obv...
RECENZIA: ZOO snov – DJECO
Keď som prvýkrát uvidela nádhernú krabicu plnú obrázkov zvierat z našej domácej „hitparády“, nešlo odolať. Vlastné ZOO sme vytvárali už veľakrát a to v rôznych podobách, preto som vedela, že hra na túto tému zaboduje. Jasný koncept a pravidlá umožňujú rýchlo začať. Kto ...
Monika Domincová
Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.