RECENZIA: Elektronická stavebnica BOFFIN
Žijeme v dobe postavenej na elektrine. Od objavenia princípu výroby elektriny, ktorá veľmi rýchlo nahradila iné spôsoby získavania tepla, svetla či sily k pohonu vecí, uplynulo mnoho času a je veľmi pravdepodobné, že naše deti svoj život prežijú plne závislé na tomto zdroji. Najskôr ale budú navyše omnoho viac než generácie pred nimi riešiť vyčerpateľnosť niektorých surovín, učiť sa úspornosti a hľadať iné spôsoby výroby elektriny, najlepšie tie neobmedzené, ako je napr. využitie slnka, vetra, vody, ale tiež biomasy. Možno ale prídu nové objavy a spôsoby, ako dopyt po energii slúžiacej človeku čo najlepšie uspokojiť.
Predpokladom pre zvládnutie všetkých týchto výziev generácie našich detí je však pochopenie a znalosť princípov elektrickej energie. A deti to veľmi dobre vedia. I preto je pre ne hranie so skutočnou elektrinou tak „iskrivé“. Je veľmi vzrušujúce vedieť v siedmich rokoch zostaviť funkčné rádio, vetrák či zvukový alarm. Dieťa do tej doby ani neverilo, že je tak blízko tomu, aby niečo také dokázalo.
Považujem sa za relatívne technicky zdatnú mamu, ktorá sa nebráni chlapčenským záujmom. Baví ma objavovať fyzikálne zákony v praxi. Ale uznávam, že niektoré súvislosti z oblasti zostavovania obvodov na mňa v bežnej praxi boli už veľa. Zatiaľ čo manžel dokáže hodiny rozprávať o svojich zážitkoch s podobnými stavebnicami z mladosti, ja už sa nechytám.
Keď sme objavili stavebnicový systém Boffin, zažiarila som. Ako by naraz zmizla bariéra, ktorá medzi nami (teda myslím medzi mnou a elektrinou) vždy stála. Všetko bolo naraz jasné a zrozumiteľné. Skladanie dielov do seba ide v podstate samo. Skrátka, je to stavebnica. Jednotlivé diely zapadajú do seba a navádzajú na správne použitie. Systém označenia súčiastok je navyše veľmi prehľadný a logický.
Dômyselný koncept návodov a projektov je ľahko pochopiteľný a ukazuje množstvo možností, ako jednotlivé diely využiť. A tak beriem do ruky brožúrku a idem jeden projekt za druhým. Zakaždým si užívam ten krásny pocit z toho, že to zvládnem a že výsledná zostava robí to, čo má.
Kúzlom stavebnice je i šanca na zapojenie tatkov. A to predovšetkým u tých, ktorí doma majú jednu či viac dcér. Pre mužov je často ťažké nájsť spoločnú reč, ale pokiaľ dievčatá aspoň trochu rady stavajú čokoľvek od kociek po Lego, táto súprava ich zaujme na sto percent.
Aké sú prednosti tejto stavebnice?
Výhodou Boffinu je nadväznosť súprav. Môžete začať menším balením (s označením 100), ktoré je však ľahké následne rozšíriť. Alebo stavíte na úspech a rovno kúpite tú najväčšiu súpravu pod číslom 750.Rad I (teda Boffin 100, 300, 500 alebo 750), ktorý postupne rozširuje možnosti projektov, môžete obohatiť o ďalšie projekty z radu II, ktoré sú tematicky zamerané napr. na pohyb, svetlo, zvuk, hry či veľmi atraktívnu verziu 3D, ktorá vám umožní stavať už i vertikálne zostavy. Rad III je lahôdka, niečo ako pomyselná čerešnička na torte, pretože obsahuje kocky podobné Legu a s klasickým legom je i kompatibilný. Projekty teda možno zasadiť do stavieb hradov, domov a pevností, ktoré potom žiaria ako majáky, sú ozvučené a dokážu robiť množstvo efektov známych z ostatných verzií.
Základom je vždy doska, na ktorú sa súčiastky pricvakávajú ako pracky, ktoré deti poznajú z bežného života (napr. z oblečenia). Jednotlivé diely tak nadväzujú i na seba a môžu sa prackami spájať. Doska nie je nutná, pomáha ale viesť zostavovanie tak, aby všetko do seba zapadlo. Niektorým deťom môže vyhovovať nenechať sa obmedzovať doskou a stavať voľne podľa svojho.
Ako som už zmienila, všetky stavebnice sa dajú navzájom kombinovať. Obsahujú veľmi obsiahle návody so stovkami vzorových projektov, ale dávajú možnosť na ne nadväzovať a vymyslieť takmer neobmedzené množstvo projektov vlastných. Skladanie i rozoberanie je veľmi jednoduché a zostavy sú odolné. Diely sú takmer nezničiteľné a dobre držia pohromade. Veľmi dobre sa rozlišujú vďaka tvarovému a farebnému odlíšeniu, ale tiež označením jedinečnými skratkami a symbolmi. Prostredníctvom symbolov sa deti navyše učia, ako sa určitá súčiastka označuje v rámci obvodov graficky v reálnom živote.
K stavebniciam náleží i návod v elektronickej podobe. Výrobca odporúča hru pre deti od 8 rokov, ale my sme ju vyskúšali o rok skôr. Myslím, že zvedaví malí inžinieri si dokážu s tatkami užiť stavebnicu už v nižšom veku – zásadná je dostatočná sila v prstoch na spojenie súčiastok a určitá miera disciplíny, aby dieťa dodržalo postupnosti a neexperimentovalo samostatne tak, že by mohlo súčiastky poničiť.
RECENZIA: Gravitrax
Pokiaľ zavítate na Kreatívny festival Agátinho sveta, je pár pokladov, ktoré veľmi skoro upútajú vašu pozornosť a to už z veľkej diaľky. Obľúbené guľôčkodráhy všetkého druhu medzi ne rozhodne patria.
RECENZIA: Guľôčková dráha – CLEMENTONI
Guľôčkovú „horskú“ dráhu Clementoni sme prvýkrát nadšene skúšali na hernom festivale Agátin svet, ktorý máme celá rodina veľmi radi. Chodíme si pravidelne užiť hranie a tvorenie, ale tiež sa inšpirovať a hľadať tipy na stavebnice či hry, ktoré by sme inak nepoznali. Obv...
RECENZIA: Kinoptik – DJECO
Nechajte sa milo prekvapiť! Kinoptik nie je hra, ale je to skvelý nástroj na tvorivé hranie. Do svojho sveta plného fantázie a neohraných kúziel s optikou vtiahne nielen dieťa, ale i dospelého. Rozhýbe vaše obrázky bez použitia zložitých technológií. Je to taký malý záz...
Monika Domincová
Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.