Recenzia kooperatívnej hry HABA: Karuba Junior
Poznáte dieťa, ktoré by nebavilo hľadanie pokladu? Ja nie! A práve takého malého odvážneho dobrodruha mám doma, takže som nad hrou Karuba Junior neváhala ani minútu.
Nedávno som mala možnosť vyskúšať si verziu tejto spoločenskej hry pre staršie deti – Karuba. veľmi bavila a pokojne by som ju odporučila aj dospelákom. Nemusíte čakať na to, kým budete mať deti a pokojne si ju zahrajte aj sami. A tak sa niet čomu čudovať, že hneď ako vyšla hra Karuba Junior, okamžite ma zaujala. Nemecká značka HABA má spoločenské hry veľmi dobre premyslené, a to nielen pre starších hráčov, ale aj pre mladších, ktorí svet spoločenských hier ešte iba objavujú. Doma máme niekoľko hier tejto značky a žiadna z nich nebola krokom vedľa. Karuba Junior sa tak prirodzene zaradila medzi naše obľúbené.
Rozdiel medzi hrou Karubou a Karubou Junior je predovšetkým v tom, že juniorská verzia je hra kooperatívna – všetci hráči hrajú za jeden tím a snažia sa vyhrať spoločne. Aj keď si myslím, že je správne deti zoznamovať s princípmi hry, keď jeden vyhráva a druhý prehráva, teším sa aj z tých kooperatívnych hier, kde vyhrávame všetci spoločne. A áno, niekedy sa stane aj to, že prehrávame, ale zase spoločne, a tak sa smútok rozdelí medzi nás všetkých a lepšie sa znáša.
Prečo sú kooperatívne hry dôležité?
Súčasný školský systém na Slovensku je často nastavený tak, že školáci bojujú sami za seba. Písomky sú často zamerané na vedomosti jednotlivcov a nie na prácu v skupinách. Pritom je to do ďalších rokov a pracovného života tak veľmi dôležité. A práve takéto kooperatívne hry pripravujú deti na to, že neskoršom živote bude tímový duch v nich viac ako vítaný. U nás doma preto striedame hry tak, aby sme raz hrali ako tím a zase inokedy každý sám za seba.Ako prebieha hra Karuba Junior?
Hra Karuba Junior určená pre deti od 4 rokov a je veľmi rýchla a dynamická, takže sa pri nej deti nestihnú začať nudiť. Naopak, budú chcieť hrať znova a znova. Hru môže hrať buď jeden hráč, alebo aj viacero. V pravidlách sa odporúčajú 4 hráči, ale myslím si, že ich môže byť kľudne aj päť. Záleží na dohode o striedaní sa v otáčaní dielikov.Cieľom hry je nájsť v džungli tri poklady skôr, ako sa na ostrov dostane loď plná pirátov, ktorá už pláva na horizonte a nebezpečne sa približuje.
Hracia plocha sa skladá z dvoch kusov, ktoré sa dajú spojiť ako puzzle. Súčasťou je 28 dielikov, ktoré majú byť otočené tak, aby hráči pri výbere nevideli druhú stranu a 3 krásne ilustrované figúrky. Hru nie je možné nijak takticky ovplyvňovať, keďže je založená na princípe "šťastnej ruky" a náhody. Dieliky, z ktorých si hráči vyberajú, obsahujú buď cestu, slepú ulicu s tigrom, pirátsku loď alebo poklad.
Poklad je práve to, čo sa hráči snažia v priebehu hry vytrvalo získať. Radosť vám taktiež urobia dieliky s cestou, ktoré vám pomôžu ujsť pred pirátmi. Potrebujete ich tak nájsť čo najviac. Deti sa vďaka týmto kúskom naučia skladať cestičky v džungli tak, aby mali logickú postupnosť. Dieliky s pirátskou loďou znamenajú, že sa nebezpeční piráti približujú k brehu. Na každom z nich je naznačený počet lodiek, čo znamená, že sa loď práve o toľko miest posunie vpred. Na hracej doske je poloha loďky vždy jasne zaznačená, takže s ňou pokojne môžu posúvať aj tí najmenší hráči, ktorí počítať ešte tak dobre nevedia. Na druhej strane sa to možno práve vďaka tejto hre môžu naučiť. Dieliky s tigrom vyznačujú slepú ulicu, ktorá uzatvorí jednu z možných ciest úniku.
Hra končí vo chvíli, kedy hráči nájdu všetky tri poklady, a tým pádom vyhrávajú, alebo vo chvíli, kedy sa piráti dostanú na ostrov, čím dobrodruhovia hľadajúci poklad neuspeli a prehrávajú.
Som veľmi rada, že si táto hra našla u nás doma svoje miesto a myslím si, že sa u nás doma práve začala éra dobrodruhov a hľadačov pokladov. Pridajte sa k nám!