RECENZIA: Polyssimo a Cubissimo - DJECO
Hlavolamy pre jednu chytrú hlavičku sú obľúbenou formou edukatívnych nástrojov, kedy dieťa môže pracovať samo, kontrolovať si zadanie a držať sa tempa, ktoré mu vyhovuje. Navyše pri väčšine týchto hier máme k dispozícii niekoľko úrovní obťažnosti, čím je rozšírené vekové rozpätie. Jednoduché zadanie zvládnu i deti okolo veku 3 rokov, najťažšie varianty sú obvykle náročné i pre dospelých, môže sa tak s deťmi dôstojne vyblázniť i tatko.:)
Polyssimo stavia základy priestorového vnímania a geometrie jednoduchým a rokmi prevereným spôsobom, ktorý nikdy nestratí svoje kúzlo. Už len preto, že môžete vďaka pojatiu hry regulovať obťažnosť od veľmi ľahkého k značne náročnému riešeniu. Každé zadanie nám „pomáha“ tak, že niektoré dieliky už svoje umiestnenie majú. Úroveň obvykle určuje množstvo voľných polí – čím menej ich je, tým ľahšie ich zostávajúcimi dielikmi zaplníme. Rozlíšiť dieliky na ploche môžeme vďaka rôznemu sfarbeniu.
Je to hra – nehra. Hlavolam je iste výstižnejšie pomenovanie. Skrátka, predovšetkým musíme premýšľať. Čoskoro spoznáte, či vy, alebo vaše deti máte alebo nemáte v oblasti priestorovej predstavivosti silnejšie či slabšie stránky. Nezúfajte, nikto nie je dokonalý, každý vynikáme v niečom inom. Určite však odporúčam nevzdávať svoju snahu a motivovať dieťa na skúšanie, i keď mu to napr. spočiatku príliš nejde. Potrebuje možno viac času. Netlačte na pílu, skladajte s deťmi, alebo napr. skúšajte správne poskladať dieliky sami, deti sa napr. časom pridajú. I pre váš mozog je to skvelá rozcvička. Verte, že pri tých najťažších variantoch sa zapotíte a dosť možno na riešenie ani sami neprídete.
A pokiaľ by pre vás bolo ploché, teda 2D prevedenie málo, vyskúšajte Cubissimo – tam už pracujete v troch rozmeroch, teda staviate kocku v priestore. Kúzelná jednoduchosť zaručene nesklame i tých najbystrejších „architektov“.
Tip: Pozrite sa tiež na video, v ktorom vám Adam z Agátinho sveta predstaví hru Cubissimo.
Polyssimo a nadväzujúce Cubissimo by mali byť nevyhnutným základom vašej domácej „herne“. Hodia sa na cesty a chvíle, kedy deti trávia dlhší čas bez kamarátov. Balenie je veľmi kompaktné a praktické. Dieliky sú pevné a nezničia sa, vďaka svojej veľkosti sa nám len tak nezatúlajú. My už po mnohých získaných skúsenostiach oceňujeme i tú vlastnosť, že vám hru nezoberie vietor. Neraz sme zbierali karty či pexeso po záhrade. Keď si nenecháte uletieť zadanie, zvládnu tieto logické hry i silnejšie zafúkanie. :)
RECENZIA: Kde stojí žirafa? – DJECO
Tradičná francúzska značka Djeco pre nás býva zárukou kvalitného prevedenia, pútavej grafiky a premysleného konceptu rozvoja tých pravých schopností, ktoré budú deti pre život potrebovať. Vyskúšali sme preto logický hlavolam Kde stojí žirafa? pre deti od 4 rokov. Ako sa...
RECENZIA: Jurassic Snack
Jurassic Snack je úplne dokonalou kombináciou mnohých pozitívnych charakteristík. Téma dinosaurieho sveta rozdeleného na bylinožravcov a mäsožravcov, teda jasné využitie princípu potravinového reťazca, kedy Diplodoky žerú zeleň, zatiaľ čo sú požierané Tyranosaurami, kor...
RECENZIA: Elektronická stavebnica BOFFIN
Žijeme v dobe postavenej na elektrine. Od objavenia princípu výroby elektriny, ktorá veľmi rýchlo nahradila iné spôsoby získavania tepla, svetla či sily k pohonu vecí, uplynulo mnoho času a je veľmi pravdepodobné, že naše deti svoj život prežijú plne závislé na tomto zd...
Monika Domincová
Monika je našou externou posilou, autorkou mnohých recenzií a hodnotení spoločenských hier a stavebníc na blogu Agátinho sveta. Jej záľubou je hľadať edukatívne rozmery naprieč hrami a rozvíjať hrou svoju dcéru Karolínu.