Školský rok sa blíži: 10 tipov, ako sa pripraviť v pohode a bez stresu
10 tipov, ako zvládnuť ľahko návrat do školských lavíc
1. Nastavte si spoločne denný režim
Počas prázdnin majú deti voľnejší režim. Majú dovolené ponocovať, vyspávať a každý deň ich čaká nové dobrodružstvo. Aby návrat do "bežného školského režimu" nebol veľkým šokom, je dobré ho postupne začať prispôsobovať. "Zo svojej skúsenosti viem, že deťom sa nikdy nechce opúšťať prázdninový režim a vždy trochu vzdorujú, ale buďte dôslední. Ide nielen o ich dobro, ale predovšetkým o vaše!", vraví Kristýna, mama 3 školopovinných detí. Posledný týždeň pred začiatkom školského roka upravte časy zaspávania a vstávania podľa školského režimu, aby si deti pomaly začali zvykať.
Tip na budúce prázdniny: Naplánujte si na posledný týždeň prázdnin prímestský tábor, kde je nastolený režim podobný tomu školskému. Deti sa väčšinou na tábor tešia, takže im nevadí posunúť časy zaspávania a vstávania späť k obvyklému školskému režimu.
2. Zoznámte školáka s prostredím školy
Pokiaľ sa chystáte do školy po prvýkrát, zoznámte deti s prostredím školy. Spoločne nájdete triedu a zoznámte ho s pani učiteľkou/pánom učiteľom. Ukážte mu, kde má svoju skrinku a vysvetlite, ktoré veci si v nej bude nechávať. A čo tak si pred začiatkom školského roka urobiť prechádzku okolo budúcej školy a spoločne si povedať, čo je na nej pekné zvonku. Skúste tiež tipovať, v akých oknách asi bude trieda prváčika.
3. Kontakty sú dôležité
Tento tip je hlavne pre vás rodičov. Nezabudnite si uložiť telefónne číslo a e-mail na triednu učiteľku. Počas roka sa vám kontakty určite zídu.
4. Plánovanie dodá istotu a sebavedomie
Naplánujte si ranné činnosti tak, aby šlo všetko hladko. Všetko má svoj čas a je potrebné natrénovať vlastný ranný rytmus. Príprava by mala prebiehať už večer predtým. Porozprávajte sa so svojím školákom o tom, čo ho druhý deň čaká a na čo sa môže tešiť. Pomôcť vám môže plánovací kalendár. Čím skôr začnete, tým lepšie. Školák bude istejší a sebavedomejší a hlavne bude vedieť, čo ho kedy čaká.Dbajte tiež na správne stravovanie, pretože s výdatnými raňajkami a zdravou desiatou lepšie funguje mozog a telo má dostatok energie. Na spestrenie desiatovej prestávky deťom zaobstarajte hravý box a fľašu.
5. Nájdite školským potrebám svoje miesto
Z miesta na hranie je potrebné vyčleniť priestor, kam si školák bude môcť uložiť školské potreby a bude tu mať i svoj kútik pre prípravu. Ideálna je detská izbička. Organizovaná pracovná plocha je najlepšie riešenie, ale prax môže byť odlišná. Kristýna pobavene vraví: "Pred nástupom do školy som riešila kúpenie ergonomickej stoličky a stola, najlepšie polohovateľného. Bola to v úvodzovkách najhoršia investícia, pretože deti najradšej úlohy robili všade možne, len nie na písacom stole. :-)" Môže sa stať, že sa vám nepodarí udržiavať školský priestor čistý a dobre organizovaný. Buďte na to pripravení a zbytočne sa tým nestresujte! Úlohy sa dajú písať všade 😉
6. Samostatné cestovanie do školy a späť
Koniec prázdnin je vhodnou dobou na tréning samostatného cestovania do školy. Nestresujte deti tým, že by mali zvládnuť cestu do školy a späť samé bez nácviku hneď prvý deň školy. Spoločne cestu prejdite alebo ju prejdite pár dní pred začiatkom školského roka, upozornite na nebezpečné miesta, a potom nechajte školáka vyskúšať cestu bez sprievodu.7. Spoločné cestovanie do školy a späť
Ak do školy vyrazíte niektoré dni spoločne, či už autom alebo pešo, využite tento čas a porozprávajte sa so školákom o tom, aký bude deň. Školák bude istejší, bude poznať, čo ho kedy čaká!
8. Informácie sú dôležité
Triedny učiteľ by mal mať možnosť spoznať vášho školáka čo najlepšie, a to nielen po stránke znalostnej, ale i v širších súvislostiach. Ak má vaše dieťa špeciálne potreby, ako napr. užívanie liekov, alergie, informujte triedneho učiteľa. Sťahovanie, narodenie súrodenca, úmrtie v rodine a ostatné citlivé udalosti tiež zásadným spôsobom zmenia život celej rodine. Každé dieťa sa s takou zmenou musí vyrovnať a je vhodné informovať školu o týchto udalostiach.
9. Užite si prvý školský deň spoločne
Máte doma malého školáka? Skúste si na jeho prvý školský deň naplánovať deň voľna. Školáčik bude rád a potešíte ho, že nie je na všetko sám. Užite si tento deň spoločne a urobte z neho sviatočnú udalosť. Po škole ho vyzdvihnite a zájdite spolu napr. do cukrárne alebo na obed. Ideálna príležitosť porozprávať sa o tom, aký to bol výnimočný deň, čo sa udialo, s kým sedí v lavici a čo ho z celého dňa najviac zaujalo. Môže sa z toho stať krásna rodinná tradícia a zažijete jedinečné chvíľky, na ktoré nikdy nezabudnete.
10. Všetko má svoj čas
Školou začína nové obdobie, ktoré neznamená len povinnosti a starosti. Prináša aj radosť z učenia a pripravuje deti do života. Zbytočne sa nestresujte, keď všetko na začiatku nie je dokonalé, každý potrebuje iný čas. Niektoré predmety idú lepšie a iné horšie. Čo nebaví dnes, môže baviť zajtra. Zostaňte pokojní, trpezliví a o všetkom príjemnom aj nepríjemnom hovorte. Komunikácie ja základ úspechu.
Nástupom do školy príprava nekončí, ale naopak všetko začína. Je dôležité zostať v pozore a byť pripravený po celý školský rok. Zostaňte v pozitívnom názore na školu, pretože emócie sú nákazlivé. S negatívnym prístupom pôjde všetko horšie a výsledky tomu budú tiež zodpovedať. Veď s úsmevom a dobrou náladou ide všetko lepšie.