Potrebujete poradiť? 0940 052 867 Po - Pia 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodná stránka Mamin blog Vianočný príbeh Agáty a Mateja: Pečieme perníčky

Vianočný príbeh Agáty a Mateja: Pečieme perníčky

Vianoce 11. 12. 2024 4 minúty
Tereza Kotilová
Ahoj rodičia, tu Agáta a Matej. Nie je ten adventný čas krásny a voňavý? Vianočnej vône nie je nikdy dosť, takže rýchlo do kuchyne a pustíme sa do pečenia perníčkov Poďte piecť s nami.

Vianočný príbeh Agáty a Mateja: Pečieme perníčky

Pečieme perníčky

Ideálny čas prevoňať si byt vianočnou vôňou perníčkov, čo hovoríte? Mamička pečie aj iné kúsky cukroviniek, a keď máme chuť, priebežne jej pomáhame. Avšak pri pečení perníčkov nesmieme nikdy chýbať, to nás veľmi baví a každý rok nimi tradične začíname a štartujeme tak maratón pečenia. Receptov na perníčky koluje všade veľa, a my radi skúšame stále nové experimenty.
 

Agátin recept na vianočné perníčky:

  • 400 g hladkej múky
  • 120 g práškového cukru
  • 2 vajcia
  • 100 g masla
  • 100 g medu
  • 1 lyžička prášku do pečiva
  • 1/2 lyžičky jedlej sódy
  • 2 poriadne lyžice perníkového korenia
  • 1 lyžica kakaa (je pre tmavšiu farbu, ak chcete perníčky zlatisté, nedávajte ho)
Najskôr zmiešajte všetky suché suroviny (múku, cukor, prášok do pečiva, sódu, perníkové korenie a prípadne kakao). Urobte jamku a pridajte vajíčka, povolené maslo a med. Všetko premiešajte do kompaktného cesta, ktoré zabaľte do fólie a nechajte ideálne do druhého dňa uležať v chladničke.

Na druhý deň cesto vyberte, vyvaľkajte a vykrajujte perníčky. Pre lesk ich môžete pred pečením potrieť vajíčkom. Perníčky pečte na 180 ° C do zlatistej farby, čo je cca 8 minút.

Potom ich môžete spoločne s deťmi nazdobiť. Perníčky sú vďaka kombinácii medu, cukru a vajec ihneď mäkké. Teda pokiaľ ich nepripálite. 😀

Pečieme perníčky

Agátin tip: Pre tréning zdobenia odporúčame skvelú kreatívnu súpravu Pán Perníček Oskar a jeho Škorička.


 

Kde sa vzala tradícia pečenia cukroviniek?

To, že sa rôzne po svete pečú rôzne druhy cukroviniek je vám asi všetkým známe, ale vedeli ste, kde sa vôbec táto tradícia pečenia cukroviniek vzala? Nám to vŕtalo v hlave, a tak sme začali pátrať a pýtať sa našich rodičov.

Predstavte si, že cukrovinky už piekli dávni Kelti, ktorí ale v období dnešných Vianoc slávili zimný slnovrat. Cukrovinky v rámci týchto osláv mali zaistiť hojnosť a šťastie. A to iba v prípade, že boli upečené podľa určitých zásad – napríklad museli obsahovať sušené ovocie a med. Tvary, ktoré sa vykrajovali, mali ochraňovať pred zlou mágiou. Trebárs tvary zvieratiek mali chrániť hospodárske zvieratá a zariadiť, aby boli zdravé a darilo sa im. Tvary kruhu zase symbolizovali slnko, teda život, svetlo a teplo.


Vianočný betlehem

Keďže advent je už v plnom prúde, tak vianočnú výzdobu už máme. Adventný veniec zaujal svoje riadne miesto na konferenčnom stolíku, aby sme ho mohli všetci pravidelne okukovať a obdivovať. Svetielka zdobia nielen naše okná, ale snáď celý byt. Máme svetielka úplne všade, kde to ide, pretože zastávame názor, že svetielka robia Vianoce. Aj sme si tento rok urobili svetielkové cestičky na chodbe. Nemusíme si tam svietiť, a aj cesta na záchod má razom akési vianočné kúzlo.

Ďalej sme sa rozhodli pokračovať v kreatívnejšej časti dekorácií, takže sa tento týždeň pustíme do výroby betlehemu. Pokiaľ sa vám táto tvorba páči taktiež, máme pre vás uľahčenie práce v podobe Agátinho papierového betlehema, ktorý si môžete zakúpiť v Agátinom svete za pár eur. Prípadne môžete voliť niektorú kreatívnu súpravu na výrobu betlehemu z našej ponuky v Agátinom svete.

Agátin vianočný betlehem


 

Vianočné čítanie

Na záver vám doporučíme tematické vianočné čítanie pre rôzny vek, prtože čo iné tak v predvianočnom čase čítať, že?

 
Online obchod
Zdieľať
Tereza Kotilová Píšem pre vás inšpiratívne články na Agátin blog. Také články, ktoré vám pomôžu s výberom hier, hračiek a pomôcok pre vaše deti. S veľkou radosťou niektoré hračky z Agátinho sveta osobne testujem v praxi, a to pod odborným dohľadom mojej dcéry Rozálie.