Rozvoj grafomotoriky: 1. diel Hrubá motorika
Grafomotorika je slovo, pri ktorého počutí väčšine rodičov a učiteľov vstávajú hrôzou vlasy na hlave. Ide o súhrn psychomotorických činností, ktoré sa prejavujú pri kreslení a neskôr písaní. A aby ste sa tohto slova nebáli, pripravili sme si pre vás seriál, v ktorom vám bližšie vysvetlíme, čo je to grafomotorika a rozdelíme si jej rozvoj do 3 životných etáp dieťaťa, s ktorými úzko súvisia práve aj jej 3 piliere.
Pri rozprávaní o grafomotorike je dôležité spomenúť 3 piliere, ktoré s rozvojom grafomotoriky úzko súvisia a idú spolu ruku v ruke. Tieto 3 piliere predstavíme postupne v 3 dieloch grafomotorického seriálu v súvislosti s vekom dieťaťa, kedy sa práve táto motorika rozvíja. Dnes začneme prvým dielom.
Hrubá motorika a deti do 3 rokov
Prvým z pilierov grafomotoriky je HRUBÁ MOTORIKA – tá má za cieľ, aby dieťa začalo vnímať svoje telo ako svoju súčasť, ovládať ho a tiež sa naučiť správne ho držať, pretože to je neskôr základom pre správne sedenie pri písaní. Rozvoj hrubej motoriky by mal byť prirodzenou cestou pre každé dieťa, preto je veľmi žiaduce, aby deti trávili čo najviac času pohybom a vonku v prírode.Aké aktivity hrubú motoriku rozvíjajú?
- plazenie, lezenie, preliezanie, podliezanie, pretáčanie,
- beh (slalom),
- skoky, poskoky,
- držanie rovnováhy,
- hry s loptou,
- cvičenie rúk, nôh (so šatkami, stuhou).
Neskôr prichádza úchop dlaňový s palcom hore alebo dole, všetky úchopy sú však náhodné a deti veľmi experimentujú. Súčasný trh ponúka rad pomôcok, ktoré už od útleho detstva podporujú navodenie správneho úchopu a rodičia tak môžu predísť tomu zle zafixovanému, a to napr. voskové pastelky Maped Color'Peps Baby Crayons, kresliace koráliky na šnúrke alebo kvetinové voskové pastelky Djeco.
V tomto období by deti nemali byť obmedzení priestorom, preto je ideálne maľovať na veľké plochy, trebárs na hárok baliaceho papiera. Ak by sme chceli spomenúť prvé tvarové prvky, z ktorých deti vychádzajú, tak sú to čiary zvislé (ideálne vedené zhora dole), vodorovné (ideálne vedené zľava doprava) a kružnice. Vyskúšajte podklady nižšie, na ktorých môže váš malý tvorca trénovať.
TIP na záver! Dôležitým momentom pre grafomotoriku v tomto období je jesť lyžicou!
Zaujal vás článok o rozvoji grafomotoriky u detí do 3 rokov? Potom sa môžete už čoskoro tešiť na 2. diel grafomotorického seriálu, kde sa budeme zaoberať rozvojom jemnej motoriky u detí vo veku od 3 do 6 rokov.
Rozvoj grafomotoriky: 2. diel Jemná motorika
A je tu druhý článok nášho seriálu o rozvoji grafomotoriky. Dnes si povieme o druhom pilieri – jemnej motorike a vývojovom období detí od 3 do 6 rokov. Vek je tu skutočne veľmi orientačný a medzi deťmi sú veľké rozdiely. Dôležité je na dieťa netlačiť, nechať mu priestor...
Rozvoj grafomotoriky: 3. diel Vizuomotorika
V poslednom článku zo série o rozvoji grafomotoriky sa po jemnej a hrubej motorike dostávame k poslednému pilieru – vizuomotorike, ktorá sa týka hlavne detí pri nástupe do školy a ďalej, teda 6 a viac rokov.
Agátin školský špeciál
Hola, hola, škola volá! September je už za rohom a váš školák bude o niekoľko dní opäť sedieť v triede. Alebo možno tento rok po prvýkrát? V každom prípade sme pre vás pripravili veľký školský špeciál, ktorý vám uľahčí prípravu na nový školský rok včas. My v Agátinom sv...
Tereza Chaloupková
Tereza, mamička dvoch chlapcov a učiteľka 1. stupňa ZŠ, je našou externou posilou. Zdieľa s nami svoje pedagogické skúsenosti a radí, ako školské deti rozvíjať hravo a zábavne.